V Olimpiada OSP Szczawnica-Jaworki 2017

  W tym roku po raz kolejny Ochotnicza Straż Pożarna w Mesznej Opackiej reprezentowała gminę Tuchów na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowo-Pożarniczej Strażaków OSP w Szczawnicy-Jaworkach. Tym razem zostały wystawione dwie drużyny: męska oraz mix. Dodatkowo naszą reprezentację wspierali liczni kibice na których zawsze mogą liczyć strażacy z Mesznej Opackiej. Tym sposobem 30 osobowy autobus w sobotę rano wyruszył w trasę prowadzącą prosto w góry Pieniny.

  W pierwszym dniu kibice mieli okazję przemierzyć szlak prowadzący przez wąwóz Homole przy asyście profesjonalnego przewodnika górskiego (prezesa OSP). W tym czasie zawodnicy po odprawie kierowników drużyn udali się wyciągiem narciarskim na miejsce rozgrywania zawodów. Na szczycie areny narciarskiej przez cały dzień odbywały się zawody ubogacone w między czasie licznymi atrakcjami takimi jak pasterski wypas owiec, pokaz władania szablą, pistoletem czarno-prochowym, strzelanie z armaty, pokaz wyposażenia samochodu Straży Granicznej, pokaz wytwarzania regionalnych oscypków. Po całym dniu ekipa została przewieziona do Szczawnicy gdzie miał miejsce nocleg. Wieczorem przyszedł czas na wspólną integrację przy kiełbasce z grilla.

  W kolejnym dniu strażacy udali się na poranną mszę do Kościoła w Krościenku gdzie zostali serdecznie powitani przez kapelana strażaków. W niedzielę również odbyły się starty drużyn na zmienionej trasie. Inne atrakcje tego dnia to mistrzostwa w jedzeniu kiełbasy na czas, wybory strażackiej miss. Na koniec wręczenie pucharów, losowanie nagród i zakończenie Olimpiady.

  Przez dwa dni zawodów zostało zawiązanych wiele znajomości z druhami z innych jednostek, często bardzo odległych, z takich województw jak Mazowieckie, Wielkopolskie, Pomorskie. Śmiało można stwierdzić że olimpiada w Jaworkach jest unikatem w skali kraju ponieważ jest organizowana na arenie narciarskiej a więc nie jest to płaski stadion, dodatkowo organizatorzy stawiają na pierwszym miejscu dobrą zabawę a nie zaciekłą rywalizację, co pokazuje braterskość strażaków bez względu na to z jakiej są jednostki.

  Pozdrawiamy serdecznie organizatorów Olimpiady Pana Zbyszka i Dariusza Tokarskich, dziękujemy za wspaniałe chwile w przepięknej górskiej scenerii, obiecujemy pojawić się w przyszłym roku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Fot. W. Krupa & F. Orłów