Narodowe Święto Niepodległości

  11 listopada to dzień, w którym Polacy obchodzą Narodowe Święto Niepodległości. Jest to upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów. W wielu miastach z tej okazji organizowanych jest dużo różnych uroczystości tj. parad, marszów, biegów, koncertów, wykładów czy inscenizacji historycznych oraz rekonstrukcji walk. Centralne obchody odbywają się w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.


  Patriotyczne wydarzenia odbywają się również w wielu małych miastach Polski. Tak jak to było 5 listopada w Łowczówku, gdzie obchodzono 103 rocznicę bitwy pod Łowczókiem oraz Powiatowe Obchody Święta Niepodległości. Podczas zlotu niepodległościowego, była odprawiona msza św., po której został odśpiewany hymn państwowy, odczytany został apel pamięci wraz z salwą honorową. 11 listopada natomiast zorganizowano osiedlowe święto niepodległości, którego miejscem obchodów był cmentarz wojenny nr. 158 Ogonówka (Garbek), gdzie spoczywają Polacy z 1. i 5. pułku piechoty Legionów Polskich oraz żołnierze armii austro-węgierskiej i armii rosyjskiej.

  Strażacy z OSP w Mesznej Opackiej byli obecni w Łowczówku z pocztem sztandarowym oraz delegacją Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, która złożyła znicz przed kaplicą cmentarną. Poczet sztandarowy był obecny również w kościele parafialnym sw. Jakuba w Tuchowie na mszy w intencji ojczyzny.
  Podczas uroczystości osiedlowych druhowie z Mesznej przygotowali poczet flagowy, wystawili wartę honorową przy mogiłach poległych polaków, złożyli wiązankę oraz znicze. Strażacy zabrali również na uroczystość swoje dzieci dla których była to piękna lekcja historii i patriotyzmu. Krótki wykład historyczny wygłosił prezes ZOG ZOSP druh Mieczysław Kras, z którego można było się m.in. dowiedzieć że najmłodszy ze spoczywających na cmentarzu miał 17, a najstarszy – 21 lat. Na prośbę organizatorów Katarzyna Krupa odczytała wiersz Władysława Bełzy Ziemia rodzinna.  Z powodów zdrowotnych nie mógł być obecny coroczny gość honorowy Józef Kozioł, który zawsze przygotowywał ciekawe informacje historyczne.

  Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na śpiewanie pieśni patriotycznych (nagrodą dla najlepszych wokalistów były słodkości), smażenie kiełbaski na ognisku, była ciepła herbata, swojski chleb ze smalcem i wiele innych pyszności.

  W obchodach wzięli udział przedstawiciel władz gminy w Tuchowie, Strażacy oraz mieszkańcy.

  Podziękowania należą się organizatorom czwartego już osiedlowego Święta Niepodległości z panem Aleksandrem Kajmowiczem  na czele (pomysłodawcą i głównym wykonawcą wydarzenia) również dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i świadectwo swojej Polskości.
  Był to swoisty hołd dla poległych w obronie Ojczyzny. Każdy Polak powinien pamiętać o krwi przelanej za Wolność, za Niepodległość. Każdy powinien z godnością i szacunkiem traktować dzień 11 listopada.

Fot. Florian Orłów